ZABIEG NA WRASTAJĄCE PAZNOKCIE

Wrastające paznokcie są przypadłością dosyć bolesną i utrudniającą normalne funkcjonowanie. Charakteryzują się one wrastaniem bocznej krawędzi płytki paznokciowej pod skórę i tkanki miękkie łożyska paznokciowego. Dolegliwość ta najczęściej występuje u dużych palców u nogi, gdzie płytka jest znacznie twardsza niż u innych paznokci. W miejscu wrastania paznokcia na początku pojawia się ból i zaczerwienienie stopniowo prowadzące do rozwinięcia się stanu zapalnego, krwawienia a nawet ropiejącej rany. Utrzymujący się stan zapalny może również spowodować pojawianie się ziarniny – nazywaną potocznie przez pacjentów ‘dzikim mięsem’. Ziarnina jest niczym innym jak reakcją obronną organizmu, który zaczyna produkować dodatkową tkankę w celu oddzielenia tej zdrowej od wrastającego paznokcia.

Klamra Rosa Frasera na wrastającym paznokciu dużego palac u nogi.

Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

Przyczyn wrastających paznokci jest wiele. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe obcinanie paznokci czyli zbyt krótkie, głębokie przycinanie lub obcinanie “na okrągło. Jeśli obetniemy paznokcie prosto, to płytka będzie rosła prawidłowo, czyli do przodu. Jeśli rozpoczniemy obcinanie paznokci na kształt łuku, jest duże prawdopodobieństwo że w pewnym momencie zaczną się one rozrastać na boki.

Inna przyczyną wrastających paznokci jest noszenie zbyt ciasnego obuwia, ściskającego palce u nóg, z wąskim czubkiem. Ciagły ucisk wywierany na paznokcie może z czasem doprowadzić do ich odkształcenia i nieprawidłowego wzrostu.

Wrastające paznokcie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne dotyczące kształtu paznokcia lub zaburzenia jego wzrostu. Mogą być one również następstwem innych schorzeń takich jak deformacje stóp, haluksy, płaskostopie a nawet wady postawy.

Wrastaniu paznokci może również sprzyjać nadwaga.

Na czym polega leczenie wrastających paznokci?

W zależności od stopnia zaawansowania, w naszym gabinecie stosujemy:

  • Klamry korygujące – klamra ortonyksyjna Rosa Frasera
  • Metoda Kostką Arkady

Klamra Rosa Frasera

Klamry korygujące są bardzo skuteczną, jednocześnie bezbolesną metodą leczenia wrastających paznokci. Pozwalają one na skorygowanie nawet znacznie zdeformowanych paznokci. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wspomniana wyżej klamra Rosa Frasera, która może być stosowana we wszystkich przypadkach wrastania i wkręcania się paznokci, w odróżnieniu od innych klamer dostępnych na rynku. Działanie klamry korygującej polega przede wszystkim na spłaszczeniu płytki paznokciowej i kontroli kierunku wzrostu paznokcia. Klamra Rosa Frasera przynosi natychmiastową ulgę, jest bezbolesna i nie przeszkadza absolutnie w codziennej aktywności.

Metoda Kostką Arkady

Metoda Kostką Arkady polega na umieszczeniu palca z wrastającym paznokciem w specjalnym urządzeniu do korekty kształtu paznokcia. Urządzenie to delikatnie manipuluje płytkę paznokcia nadając mu odpowiedni prawidłowy kształt. Nowy kształt paznokcia jest następnie utrwalony specjalnym akrylem – połączenie żywicy akrylowej z aktywnym srebrem, który dodatkowo zabezpiecza paznokieć przed infekcjami. Zdecydowaną zaletą kostki arkady jest estetycznie wyglądający paznokieć, który u kobiet można dodatkowo pokryć lakierem. Tak jak w przypadku klamry Rosa Frasera, pacjent po zabiegu z kostką arkady może od razu powrócić do swoich obowiązków.

Czy domowe sposoby na wrastające paznokcie są skuteczne?

Jest bardzo wiele różnych domowych sposobów na wrastające paznokcie, które z pewnością mogą przynieść ulgę i zmniejszyć dyskomfort. Pamiętajmy jednak, iż domowe sposoby na wrastające paznokcie można stosować wyłącznie wtedy, kiedy nie widać jeszcze pierwszych oznak infekcji.  

Klamra Rosa Frasera na wrastającym paznokciu dużego palac u nogi.
Delikatny french pedicure.
W naszym gabinecie podologicznym oferujemy również inne zabiegi lecznicze stóp takie jak terapia pękających piętusuwania odcisków, nagniotków i modzeli czy krioterapia brodawek.
Delikatny french pedicure.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszego gabinetu kosmetyczno-podologicznego!

pon-pt: 08:00 – 19:00
sob-nd: nieczynne

ul. Wyzwolenia 15a/2
10-105 Olsztyn

+48 531 918 273
martszul1@wp.pl

© 2019 Biutique
Website by YOUMEDIGITAL
Mapa strony
Ciasteczka